Jdi na obsah Jdi na menu
 


Domov pro neslyšící San Francisco de Asis

 

ObrazekStojíme před obrovskými dřevěnými vraty připomínající spíše vchod do vězení než do dětského domova s nápisem "garáž" a "zvoňte". Zvoníme tedy, těžká vrata se s vrzotem otvírají a za nimi stojí Abel - domovník s otazníky v očích. Vysvětllujeme, že se zajímáme o návštěvu domova. Nechal nás promluvit s Carmen - matkou představenou. Ta moc dllouho neváhala, a bylo znát, že se těší našemu zájmu. Řekla: "jen vstupte na chvíli k nám na dvorek a seznamte se s dětmi.... " Vešli jsme tedy do prostor domova a ihned jsme byli překvapení. Očekávali jsme tiché klidné a konzervativní prostředí. Obrazek

 

Ale kdepak, tyto děti, přesto, že neslyší a tím pádem ani nemluví, tak dokážou nadělat pořádný rámus. Chvíli nás okukávali a my je....netrvalo však dlouho, a už k nám se zvědavostí běží, ohmatávají ruce, mé blonďaté vlasy a Mikiho několikadenní porost na tvářích, v zápětí na sebe něco gestikulují. Okamžitě nám přidělují znakovou řečí naše jména. S rozpaky se snažíme pochopit, co nám chtějí říct, ale moObrazekc moudří z toho nejsme. Ostych ale rychle opadl a změnil se v obrovské dojetí, bylo znát na jejich  očí i z jejich chování, kolik lásky a pozornosti tato malá němá stvoření vyžadují. Myslím, že už v tomto prvotním momentě si nás získali.... 

Původně zněla dohoda, že budemem docházet vždy na odpoledne, ale hned druhý den jsme zjistili, že mají nějaké volné pokojíky, a tak jsme se jim hned nakvartýrovali do domova :-) Vypomáháme tak trochu se vším: při vyučování, v kuchyni, s převlékáním, mytím či ukládáním do postelí, během odpoledne se snažíme děti zabavit a utahat. ZatimObrazek to vsak funguje spíš tak, že oni utahávají nás. Jíme a často diskutujeme s jeptiškama, díky tomu trénuju svoji zatím dost omezenou španelštinu a Miki pomáhá s překladem.  Byla jsem překvapená, co toho stihne taková peruánská jeptiška za svůj život. Úcastní se mnohých misí v různých koutech Peru i světa a často to není jednoduché poslání. Zvlášť se zájmem posloucháme jejich příběhy z misí mezi indiánskými kmeny v amazonské džungli.

 
Děti jsou zlatíčka, i když to není s něma vždy jednoduché, protože pochází z různých prostředí, často z extrémně chudých podmínek a - nebo s velmi smutnou minulostí, kdy je rodiče zavrhli a odložili. Žije tu dohromady 33 stálých děti a dalších 20 dochází do domova do školy. Každé dítko tu má za sebou vlastní příběh, který si sem sebou přineslo.
 
ObrazekTak například Eloy, malý energetický klučina, rodiče mu dávno zemřeli a ostatní rodinou včetně sourozenců byl ponechán napospas osudu - kdo by si přidělával starosti s neslyšícím dítětem! Ujali se ho naprosto cizí lidé, ti ho však zavírali do chlívku mezi zvířata a jednoho dne ho přivedli do domova s obojkem na krku. Zpočátku si tu s ním nevěděli rady, choval se jako zvíře - lezl po čtyřech, neuměl jíst příborem, pral se s ostatními dětmi, rozbíjel věci, neposlouchal a nedokázal chvíli udržet pozornost, byl nezkrotitelný. Psycholog i učitelé si už mysleli, že je to ztracený případ, a že zde nebude moct zůstat. Sestry se ale nedaly a věnovaly mu nesčetná objetí, lásku a trpělivost. Po nějaké době se zklidnil, začlenil mezi ostatní, a ted je z něj veselé dítko, chodí na vyučování a pomalu ale jistě se učí respektu a komunikace pomocí znakové řeči.
 
O některých dětech se dosud neví, čím vším si prošli, mají stále velmi omezenou znalost znakové řeči a to i v dospívajícím věku. Jednou za čas některé z nich se rozhodnou "promluvit" a expresivní gestikulací pak "vypráví" své příběhy z minulosti- usměvné i šokující.
 
ObrazekBěhem týdne se koná přímo v domově vyučování se specialisty, odpoledne se děti věnují domácím úkolům, vyšívají, pletou a učí se vyrábět jednoduché šperky. Nedávno začali docházet třikrát týdně na keramiku. Ve volném čase si hrají, perou a prostě páchají neplechu stejně jako jiné děti. Mimo to uklízí dům, perou si, pomáhají v kuchyni a již od nejzazšího věku se učí starat o sebe a o ostatní. Náboženství je tu běžnou součástní jejich života ostatně jako u většiny peruánců.
 
Hned během prvních dnů jsme s nima zašli na keramiku. Byli jsme svědkem toho, s jakým zaujetím a nadšením tvarují děti hlínu a učí se malovat různé dekorace a inka znaky na hrníčky. A tady se právě zrodil náš nápad a současný projekt... dílnička a prodejna keramiky přímo v domově.
 
Jen pro objasnění, Cusco je jedno z nejturističtějších měst v Peru ležící uprostřed And v Obrazeknadmořské výšce 3500m. Samotné město spadá pod UNESCO a pyšní se mnoha historicky a architektonicky významnými stavbami a ruinami z dob incké říše. Zároveň je výchozím bodem pro  nejoblíbenější aktivty v Peru - pro trekking do okolních hor, cesty Inků do Posvátného údolí, na Machu Picchu a do nedaleké džungle. Domov dětí se nachází v atraktivní oblasti San Blas, kousíček nad hlavním náměstím Plaza de Armas. A tak o proud turistů z různých koutů světa tu není nouze. Však tu je taky každá druhá budova obchod se suvenýry, restaurace, agentura či ubytování. A když si takový návštěvník má vybrat, zda zakoupit sériově vyráběný keramický suvenýr od obchodníka či originální a ručně dělanou keramiku, kdy celý výtěžek jde na dobročinné úcely, věřím, že se nebude dlouho rozmýšlet. Navíc bude moct nahlédnout přímo do prostor domova, podělit se o pár úsmevů a dát dětem, které bohužel nikdy nebudou mít stejné možnosti jako my, příležitost seberealizace a soběstačnosti.
 

ObrazekA tak jsme dostali zelenou od matky představené i matky superiory (té nejvyšší), připravili plán, posháněli potřebné kontakty, minimální počáteční investici, tj. ochotného sponzora a před týdnem začali přetvářet náš původní pokojík v keramickou dílnu pro deti s prodejnim místem. Snad budeme již brzy slavnostně prodejnu otevřít a uvítat prvního návštěvníka. A tím i symbolicky otevřít další dveře těmto dětem blíže do normálního světa.

 

Pokud by se kdokoli chtěl k nám připojit při pomoci těmto dětem, může zakoupit následující kousky ručně vyráběné originální keramiky prostřednictvím mého kontaktu: dasulinka@email.cz. Výtěžek z této akce půjde přímo na domov dětí, doba vyřízení zásilky cca 2 měsíce. Výrobky jsou pořízeny z dílny, v které se děti učí pracovat s keramikou. V ceně je zahrnuto poštovné a balné z Peru. Předem mnohokrát děkuji za případnou pomoc, komentáře, nápady, podněty!


 Cukřenky - 250,- Kč/ks  Obrazek

 

 

 

 

 

 

 Podšálky - 60,- Kč/ks

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Šálky - 200,- Kč/ks Obrazek

 

 

 

 

 

 

Stojánky na svíčky - 200 Kč/ksObrazek 

 

 

 

 

 

 

Hrníčky 250,- Kč/ks

Obrazek

 Obrazek

 

 

 

 

 

 Popelníky 250,- Kč/ks velký, 200,- Kč/ks malý

Obrazek

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Deti z domova Francisco de Asis

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ASeendazep - Tall and Stumpy Blood Force Symptoms

Compression est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre coeur bat, il pompe le sang par de vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/pharmacie-francaise-en-ligne-cialis/

Dominika - Děti z domova Francisco de Asis

Páni ta ručně tvořená keramika z vaší dílničky je fakt nádherná. Taky bych chtěla něco takového umět, ale jsem bohužel levá na veškeré ruční práce. Tak mi asi nezbyde nic jiného než si pár kousků kopit do svého <a href="http:idealnidomov.cz/">domova</a>. Ale obdivuju vás i za to, jak těm dětem pomáháte. Kdyby takových jako vy bylo víc ...