Jdi na obsah Jdi na menu
 


Deltou Mekongu

 ObrazekMekongem jsme dopluli do Vietnamu z kambodžského Phnom Penhu. Cesta vyjde poměrně levně a spojení je jednoduché a rychlé - po cca 5 hodinách už se projíždíme po vietnamské deltě ve městě Chau Doc. Co se týče výletů po deltě, nabízí se dvě možnosti. Tou první je zajistit si organizovanou tůru, kde není třeba si lámat hlavu s ničím a provází se po největších případně pro vietnamce nejvýdělečnějších atrakcích. Výdělečných ve smyslu, že turisty uvede na něčím zajímavé místo načež je posadí do "kámošovy" restaurace a ochotně přinese menu, případně se zde objeví náhle stánek se suvenýry apod. Turisté jsou pak vláčeni za průvodcem jako kačeři na provázku se skupinou ostatních a není odsud úniku. Turista se pohybuje rychle z místa na místo, finančně to pro něj vyjde celkem levně, protože se šetrí na skupinových cenách a naváže nějaké kontakty s ostatními turisty, moc ho toho nepřekvapí, protože všechno má napsáno na itineráři, který dostane před cestou. Člověk se ani nenaděje a už sedí v buse s třicítkou dalších turistů ověšených foťáky. Načež se nafotí u všech NEJ míst a má odfajfkováno.

Další možností je jít do všeho na vlastní pěst. ObrazekVětšinou to stojí víc energie, času a možná i peněz , ale tato investice se vyplatí. Turista se nemusí tlačit nutně po hlavních atrakcích, jde si po svém, co ho zajímá, má klid a čas projít si oblast, prohodit slovo s místními, lecčemu se přiučit a je vystaven spoustě nečekaných situací, což dělá z výletu o mnoho napínavější a dobrodružnější záležitost. Toto samozřejmě platí obecně nejen na Vietnam, ale všude. Nezavrhuji však ani jedno ani druhé, každému vyhovuje něco jiného. My se rozhodli tady jít do zvláštní kombinace obou možností, neb jsme neměli moc času nazbyt, takže jsme se vždy někam dopravili vlastní cestou a sem tam jsme se přifařili k organizované tůře, pokud jsme chtěli ušetřit za loď. Na druhou stranu jsme se nenechali přijt o svobodu, a tak jsme si pronajali naše oblíbené vozítko - mopeda a projeli se po okolí delty, navštívili vesnický trh a místní lokál, kde jsme byli naopak my atrakcí pro všechny ostatní, ale bavili jsme se na obou stranách, což je důležité :-) Místňáci se rádi podělí o pivo, jídlo a nějaké ty informace. Obrazek

Delta Mekongu je nádherná oblast obložená úrodnou půdou, roste tu úplne vše a to včetně exotických plodů, které jsme tu viděli a okusili vůbec prvně v životě. Objevování nových chutí je pro nás vždy stejně vzrušující jako objevování nových míst. Ani jsem netušila, kolik různých druhů ovoce může existovat. Tak například Thang Long , Mang Cau Na , Chom Chom nebo Vu Sua (české názvy neznám pokud vůbec existují?). Domy v okolí a v samotné řece vypadají dost sešle a chudě, několikanásobné povodně se postaraly o své, a tak místní lidé nikdy nevědí, kdy jim voda opět zničí jejich dům. Ale zase jsm si říkala, že aspoň o kus žvance tu nouzi nemají: nahodí prut do vody a za chvíli vytáhnou rybu, zasadí semeno do hlíny a vyroste strom či jiná plodina, aniž by museli něco zalévat či kypřit. Navíc vietnamská kuchyně je vynikající a je tu levno!

Co se týče Vietnamců jako takvých, tak napřes různá varování od ostatních cestovatelů , týkajících se mazanosti a zkaženosti Vietnamců, se nám jejich nátura celkem pozdávala. Je to jejich životní styl, spíš umí dobře využít každé obchodní příležitosti a s turisty to holt dobře umí, navíc je těžké odolat jejich výbornému smyslu pro humor a úsmevu na tváři, který nikdy nechybí. Však je dobře známe stánkaře :-) Nemůžu však úplne soudit, byli jsme pouze na jihu a sever země je prý dost odlišný.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Delta Mekongu

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář