Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tanzánie

ObrazekTanzánie - ležící na východním pobřeží Afriky, domov nejvyšší africké hory Kilimandžára (5 895 m). Země, která se může pyšnit nejlepšími a největšími národními parky ve východní Africe s vyhlášenými safari. Zanzibar Archipelago - je známé exotické souostroví omývané tyrkysovým Indickým oceánem náležící k Tanzánii. Pochází odsud kořeny svahilské kultury, ale třeba i Freddie Mercury - světoznámý zpěvák kapely Queen. Tanzánie má zajisté co nabídnout co se týče turistických zajímavostí - však se sem každoročně sjíždí více a více turistů ze západního světa za dobrodružnou a exotickou dovolenou.

Tato země pro svůj přetrvávající mír by mohla být příkladem pro ostatní africké státy. Zůstala totiž téměř nedotknuta vnitrostátními rozbroji, válkami mezi kmeny, politickými či náboženskými spory. Přitom poměr obyvatel s křesťanským a muslimským vyznáním je téměř vyrovnaný a navíc tu žije kolem 120 různých kmenů. Přes veškerou tuto diverzitu tu lidé žijí ve vzájemné integritě, toleranci, mluví v celé zemi jedním jazykem - svahilštinou.

Lidé tu jsou vstřícní, přátelští, otevření. Všude Vás budou vítat svahilským: Obrazek"Karibu" a oslovovat "sister" nebo "brother". Jako by tu všichni byli jedna rodina. Pravda však, že v turistických oblastech se tato vstřícnost může změnit v dotěrnost a spíš je pak konverzace navazována se záměrem Vám něco prodat. Nejdůležitější svahilská slovíčka jsou: "Jambo" případně "Mambo" - to tu uslyšíte na každém rohu, případně "Habari" (Jak se máš?), načež se odpovídá "Nzuri" nebo "Saláma" (Dobře/Fajn). "Asante" (Děkuji). Kromě základní konverzace, další oblíbené rčení tu je "Pole, pole" (pomalu, pomalu) či "Hakuna Matata"  (Žádný stres) - zejména, když něco chcete, nebo na něco čekáte. Tady se moc nespěchá,  když Vám řeknou v 9hodin, může to znamenat i v 9,10 nebo v 9,20. Prostě si tu z ničeho moc hlavu nedělají.

Styl místní přepravy tu je podobný jako v Ugandě, infrastruktura tu je však zřejmě díky většímu návalu turismu lépe vybudovaná, boda boda tu neexistuje, ale všude tu jezdí tzv."dala dala" což je to samé jako v Ugandě matatu (minibus).

ObrazekNárodní jídlo se skládá tradičně z rýže, fazolí, zeleninového sosu, masa, chapati. Další typickou přílohou je tzv. "ugali" - rozvařená lepkavá bílá hmota vyrobená z kukuřice, mouky a vody. Z toho si při konzumaci afričané levou rukou uvalují kuličky, které pak namáčí do přiloženého sosu. Stojí to určitě za zkoušku, nicméně rýže je rýže.

Lidé se tu oblékají konzervativně a tradičně. Ženy nosí dlouhé barevné sukně, haleny a šaty. Zejména ti s muslimským vyznáním nosí nepostradatelný šátek přes hlavu či čapku. Při procházce po ulici či tržišti to tu vysloveně hraje barvama.

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář